Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 3-4 letnich „Kaczory”. Zajęcia hospitowane przez Dyrektora placówki. Opracowanie i prowadzenie : Marta Kaszuba Temat kompleksowy: Jesień w sadzie . Temat dnia: „Owocowe zabawy” – zabawy dydaktyczne utrwalające wiadomości o owocach i ich wartościach odżywczych.
3-latki: marzec: 1 • Bal w przedszkolu: 3-latki: styczeń: 4 • Baśnie, bajki, wiersze i ich autorzy: 5-latki: maj: 2 • Bezpieczna droga do przedszkola: 4-latki: czerwiec: 1 • Chcę być dobrym kolegą: 4-latki: listopad: 3 • Chcę być silny i zdrowy: 5-latki: kwiecień: 3 • Chłodno i deszczowo: 3-latki: listopad: 3 • Choinka w
Dzieci stoją w kole i naśladują ruchy nauczyciela. 2. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Bociany na łące”: Dzieci spacerują po sali w dowolnych kierunkach przy piosence „Wiosenny bal”. Na pauzę w muzyce zatrzymują się i stoją przez chwilę na jednej nodze. 3. Zagadki „Mieszkańcy łąki”: niewielki domek ma na grzbiecie
Mróz, mróz, mróz (3 x klaszczemy w dłonie) Szczypie w uszy (w ręce, w nogi) mróz (poklepujemy daną część ciała) Przyszła zima biała (idziemy w miejscu) Śniegu nasypała (machamy rękami) Mróz, mróz, mróz (3 x klaszczemy w dłonie) Uciekajmy już (szybki bieg w miejscu) 3. Zabawa dydaktyczna „Przyjaciele Zimy – puzzle”.
. Scenariusz zajęć dydaktycznych dla grupy 3-, 4-, 5-latkówTemat zajęć: Lody dla ochłody Prowadzący: Katarzyna Barszczak Cele główne:- utrwalanie nazw wybranych owoców- poszerzenie słownictwa- doskonalenie umiejętności matematycznych- poznanie nowej techniki plastycznejCele szczegółowe:- potrafi dopasować kolory do owoców,- potrafi zaśpiewać piosenkę o lodach,- wie, jak używać określeń „więcej, mniej, tyle samo”- potrafi wykonać pracę plastyczną zgodnie z poleceniem nauczycielaMetody:aktywizująca, ruchowa, podająca, praktyczna Formy:indywidualna, grupowaPomoce dydaktyczne:Kostka, sylwety rożków do lodów, owoców (cytryna, banan, truskawka, malina, jabłko, mięta, jagoda, wiśnia, pomarańcza, orzech, kiwi i ziarna kakaowca lub czekolada) i kółek w kolorach owoców, pianka do golenia, klej, barwniki spożywcze, farby, kubeczki, patyczki, kartka papieru, gra interaktywna, piosenka, telewizor, telefonPrzebieg:1. Powitanie piosenką „Robimy kółeczko”.2. Rozmowa „Z czym kojarzy mi się lato?”. Naprowadzenie dzieci na temat upałów i sposobów na Zagadka o kubeczku lub na patyku,wszyscy je latem na języku,poczuć małą porcję „Jaki to smak?”. Prezentacja owoców i zgadywanie, jak będzie nazywał się smak lodów (np. jabłko- jabłkowy). Dopasowywanie kolorów do Gra interaktywna 6. Nauka refrenu piosenki „Lody poziomkowe”. Wykorzystanie nagrania na „Matematyczne lody”- ile oczek na kostce, tyle kulek na lodzie. Na podłodze rozkładamy dwa szablony rożków oraz 12 gałek lodowych. Następnie dzieci rzucają kostką, układają tyle gałek na lodzie ile jest oczek na kostce i określają, na którym lodzie jest więcej, mniej lub tyle samo kulek. 8. Praca plastyczna z wykorzystaniem puchnących farb. Samodzielne przygotowanie farby z kleju, pianki i farbki (barwnika spożywczego). Dzieci przyklejają rożki, a następnie nakładają farbę w kształcie gałek na kartce. Gotowe lody można posypać kolorową posypką cukrową.
Poznajemy pracę strażaka. Scenariusz zajęć dla 3 i 4 latków Scenariusz zajęć dla grupy 3 i 4 latków Obszar podstawy programowejWdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz Poznajemy pracę strażaka. Cele ogólne:– wzbogacanie słownictwa dzieci o wyrazy związane ze strażą pożarną,– wzbudzanie u dzieci szacunku dla pracy strażaka,– zapoznanie z przyczynami i skutkami powstawania pożarów, Cele operacyjne:Dziecko:– uważnie słucha wiersza i wypowiada się na jego temat,– wzbogaca słownictwo o wyrazy związane z pracą strażaka,– wie na czym polega praca strażaka i dlaczego jest taka niebezpieczna,– zna przyczyny powstawania pożarów,– zna numer telefonu do straży pożarnej,– wie, jak wezwać pomoc,– zna podstawowe wyposażenie strażaków i ich strój,– wykazuje szacunek dla pracy strażaka,– zgodnie uczestniczy w zabawach ruchowych Metody dydaktyczne:– słowna (objaśnienia, rozmowa);– czynne (działania praktyczne, zabawa);– oglądowe (pokaz, przykład, obserwacja). Formy pracy:– zbiorowa,– indywidualna Pomoce dydaktyczne:wiersz W. Broniewskiego „Pożar”, ilustracje przedstawiające pracę strażaka, kartoniki z numerami alarmowymi, zagadki, duże koła i sznury dla każdego dziecka, karta pracy dla każdego dziecka, medalePrzebieg zajęć1. Powitanie. Zabawa ,, Witamy się” wg. W. stoją naprzeciwko siebie w parach i witają różnymi częściami ciała, np. prawymi nogami, lewymi nogami, prawymi uszami itp. 2. Odgadywanie zagadek: ,,Nie smok żaden, nie ma pyska,dymem zionie, iskry ciska, w lesiepożre krzaki, drzewa,popiół potem wiatr rozwiewa” (pożar),,Kto pracuje w hełmie,pnie się po drabinie,kiedy syczy ogień i gdy woda płynie?” (strażak)Burza mózgów, wypowiedzi dzieci na temat pracy strażaka. 3. Wysłuchanie wiersza W. Broniewskiego „Pożar”. Gwałtu, rety! Dom się pali!Już strażacy wleźli po drabiniei stanęli przy sikawkamiogień, który jest pod i ogień bucha z dachu,ale strażak nie zna strachu,choć gorąco mu okropnie,wszedł na górę, już jest w okniei ratuje dzieci z ognia,Tak strażacy robią co dnia. Pobierz materiały na Dzień Strażaka 4. Omówienie treści wiersza:– Co się paliło?– Co robili strażacy?– Kogo uratowali strażacy?– Czy strażacy są odważni?– Czy każdy może zostać strażakiem? 5. Oglądanie przez dzieci ilustracji przedstawiających pracę strażaka. Dzieci opowiadają co widzą na obrazkach: strażacy gaszą pożar domu; strażacy ratują ludzi z wypadku; strażacy zdejmują kota z drzewa; strażacy ratują powodzian; strażacy usuwają z jezdni powalone drzewa. 6. Zabawa ruchowa,, Powódź”. Na dywanie rozłożone są duże koła w których stoją hasło ,,Dzieci na spacer” – wychodzą z kół i spacerują. W tym czasie nauczyciel zabiera jedno koło. Na hasło,, Powódź” – dzieci szybko zajmują miejsca w kołach. Dziecko dla którego brakło koła odchodzi z zabawy. Wygrywa dziecko, które zajmie miejsce w ostatnim kole. 7. „Czego strażacy potrzebują w swojej pracy?”Układanie wokół postaci strażaka ilustracji przedstawiających ubrania i sprzęty, którymi się on posługuje (wóz strażacki, drabina, wąż, hełm, toporek, bosak, gaśnica, piła spalinowa, strój ochronny, aparat oddechowy).Omówienie wyglądu i sposobu wykorzystania tych sprzętów. 8. Zabawa ruchowa ,, Gasimy pożar”. Na dywanie leżą grube sznury, a dzieci trzymając koła naśladują jazdę wozem strażackim oraz udają odgłosy syreny strażackiej. Na hasło ,,pożar”- dzieci podnoszą sznury i naśladują gaszenie pożaru. 9. Na jaki numer dzwonimy, aby wezwać straż pożarną? Jedno dziecko wskazuje kartkę z numerem trzeba powiedzieć dzwoniąc do straży pożarnej, aby zgłosić zdarzenie?– Jakie zdarzenie zgłaszamy,– Dokładny adres zdarzenia,– Swoje nazwisko i imię,– Swój numer telefonu. 10. Praca samodzielna. Każde dziecko otrzymuje rysunek przedstawiający pięć wozów strażackich i pięć palących się domów. Zadaniem dzieci jest dorysowanie drabin z wozów donajbliższych domów. 11. Podsumowanie pracy i rozdanie dzieciom medali ,,Wzorowy strażak”. Autor: Ewa Radecka #arkusz #asd #Asperger #autyzm #dzienniki #edukacja #emocje #grafomotoryka #historyjka #intelektualna #IPET #komunikacja #lekcja #manualne #metody #motoryka #mowa #niepełnosprawność #niepełnosprawnośćintelektualna #pedagog #percepcja #pisanie #program #przedszkole #rewalidacja #scenariusz #scenariusze #schemat #sensoryka #SI #sposoby #społeczne #szkoła #terapia #terapiaręki #uczeń #umiejętności #umiejętnościspołeczne #uwaga #za #zabawa #zabawy #zajęcia #zajęciaterapeutyczne #ćwiczenia
Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie 3-4 Małgorzata JabłońskaTemat: Wielkanocne zwyczajeCel główny:Zachęcanie i wdrażanie dzieci do poznawania tradycji Świąt WielkanocnychCele ogólne:Poznanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami WielkanocnymiKształcenie umiejętności globalnego czytania wyrazówKształcenie umiejętności dzielenia słowa na wyrazyKształcenie umiejętności liczenia w zakresie dostępnym dzieckuKształcenie umiejętności odczytywania kodów i pracy wg określonych kodówPrzestrzeganie zasad i reguł obowiązujących w grupieCele szczegółowe (operacyjne):Zna tradycje i zwyczaje wielkanocneGlobalnie czyta wyrazyDzieli słowo na sylabyLiczy w zakresie dostępnym dla siebieOdczytuje kody, pracuje wg nichAktywnie uczestniczy w przebiegu zajęciaObszary edukacyjne:Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (Ob. 14 ppwp).Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (Ob. 13 ppwp).Wspieranie dzieci w rozwoju czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia (Ob. 4 ppwp).Wychowanie przez sztukę (Ob. 8 ppwp).Metody: słowna, oglądowa, czynnaFormy aktywności dzieci: językowa, ruchowa, muzyczna, matematyczna, grafomotorycznaFormy: praca z całą grupą i indywidualnaPomoce: płyta CD, literatura, ilustracje, napisy, rekwizyty świąteczne, karty pracy, kredki, kostka do gry, sylwety pisanek, trójkąt, karton z J i LPrzebieg zajęcia:Powitanka rymowanka„Mało nas, mało naschodźcie do nas wszyscy do przodu i krok w tył,żeby dzień wesoły był”.2.„Wielkanocne zwyczaje”. Rozmowa z dziećmi w oparciu o wiersz D. Gellner „Wielkanocne kolory”, ilustracje i własne doświadczenia.„Wielkanocne kolory”Na wielkanocnym stolekolor się miesza z się z każdej stronyowsa wstążki zielone,bazie, srebrne jak deszczyk …I co jeszcze ?Przy obrusie biała falbanka,zloty dzwonek barankai tysiąc różnych kolorówna świątecznych pisankach ! pasuje do Świąt Wielkanocnych?N. przygotowuje różnorodne rekwizyty związane ze Świętami Wielkanocnymi i Bożego Narodzenia: koszyk, pisanki, palmę, baranka, bombki, łańcuch, sylwetę choinki. Dz. Wybierają te, które pasują do zbliżających się Świąt Wielkanocnych i próbują uzasadnić – zabawa ruchowa przy piosence „Piosenka wielkanocna” (sł. A. Galica, muz. T. Pabisiak, „Zabawy muzyczne 4-latków”).Dz. otrzymują wycięte z kartonu dwie sylwety pisanek. Trzymając je w ręku poruszają się w dowolny sposób po sali w rytmie granym na trójkącie. Gdy usłyszą piosenkę siadają skrzyżnie i palcem obrysowują sylwety pisanek leżących na symbole”. Dzielenie słów: jajko, baranek, palma, pisanka na sylaby. Globalne czytanie wyrazów, próby podpisywania znosi jajko” – zabawa ruchowa z elementami poruszają się w rytmie podanym przez N. Na przerwę w muzyce N. rzuca kostką do gry, mówiąc KURA ZNOSI JAJKA. ILE ICH ZNIOSŁA? Dz. liczą i podają liczbę oczek, a potem tyle razy mówią KO. N. odgina kolejne palce, kontrolując wykonanie – zabawa paluszkowaPięć zajączków małych kica na się jeden schowa, ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na się dwa schowają. Ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na się trzy schowają ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na odejdą cztery, ile tu zostanie?Pięć zajączków małych kica na pięć się schowa, ile tu zostanie?Pięć zajączków małych już do mamy je ogromnie mama zajęczyca zaplata palce obu dłoni i lekko kołysze splecionymi indywidualna – „Pisanka”. Zamiana kolorów wg kodu. Dobrze wykonane zadanie nagradzane jest kolorową – ocena zachowania i aktywności dzieci podczas z J i L. Jeżeli dz. zadowolone jest z zajęć, dobrze się bawiło przykleja pisankę pod J, jeżeli nie pod L.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA z kształcenia pojęć matematycznych dla dzieci 3 letnich TEMAT: ,,Jeden, dwa... z Misiem Pysiem bawię się ja ‘’CELE :- dziecko liczy posługując się liczebnikami porządkowymi - dziecko aktywnie uczestniczy w zajęciu , naśladuje ruchy n –la- dziecko zna schemat swojego ciała- dziecko zna kolory - dziecko czerpie radość z zabawyMETODY: metoda E. Gruszczyk – Kolczyńskiej, metoda czynna - metoda zadań stawianych do wykonania - metoda samodzielnych doświadczeń- metoda ćwiczeńmetody oglądowe- obserwacja i pokazmetody słowne- objaśnienia i instrukcjePOMOCE :maskotka Misia Pysia, sylwety kwiatów 2, 3,4- płatkowych i wiaderka kolorowe kartoniki kolorowe w różnym odcieniu koloru: zielonego, żółtego, niebieskiego, czerwonego, pomarańczowego, kolorowanki: pomarańcza, słonko, chmurka, truskawka, winogrono, żabka, karty pracy- kwiatuszki i biedronki , kredki, : Powitanie gości i Misia Pysia , który przyszedł pobawić się z dziećmi-Dzień- do- bry dzie – ci- Dzień – do- bry Mi - siu Py- ,,Kolory’’- dziecko otrzymuje kolorowy kartonik , nazwa kolor i dopasowuje do przedmiotu, zwierzątka....Żabka - różne odcienie koloru zielonegoSłoneczko - różne odcienie koloru żółtegoChmurka - różne odcienie koloru niebieskiegoTruskawka - różne odcienie koloru czerwonegoPomarańcza - różne odcienie koloru pomarańczowegoWinogrono - różne odcienie koloru fioletowegoNastępnie Misio przelicza kartoniki błędnie , dzieci ruchowo- naśladowcza do piosenki ,,Cztery krasnoludki’’I. Były sobie cztery krasnoludki jeden duży, a drugi leciutki, jak skrzydła motylka, czwarty chudy, jak szpilka. II. Poszły do lasu cztery krasnoludki jeden duży, a drugi leciutki, jak skrzydła motylka, czwarty chudy, jak Zobaczyły wilka cztery krasnoludki jeden duży, a drugi leciutki, jak skrzydła motylka, czwarty chudy , jak Uciekają z lasu cztery krasnoludki jeden duży, a drugi leciutki, jak skrzydła motylka, czwarty chudy, jak Są już w domku cztery krasnoludki Jeden duży ,a drugi malutki Trzeci leciutki, jak skrzydła motylka Czwarty chudy, jak szpilka VI. Idą spać cztery krasnoludki Jeden mały ,a drugi malutki Trzeci leciutki, jak skrzydła motylkaCzwarty chudy, jak szpilka matematyczna,, Pachnące kwiatki’’- wąchanie kwiatków , przeliczanie płatków i wkładanie do odpowiednich wazoników- z 3 , 4, 5 - pokazywanka ,,Jedna głowa i dwie nogi’’- dziecko pokazuje wymieniane części ciałaI. Jedną głowę ,jeden nosek, jedną buzię mam I dwie ręce i dwie nogi, maszeruję sam Tup- 3 xII. Mam dwa oczka i dwa uszka, dwa kolanka mam Jedną szyję ,jeden brzuszek i na brzuszku gram Bam- 3xIII. Jedno czoło , jedną brodę, jedne plecki mam Dużo włosów , dużo zębów I języczek mam La- pracy ,,Kwiatki i biedronka’’- dziecko koloruje kwiatka i wkleja biedronkę mającą tyle samo kropek co jest płatków – ocena zajęcia – dzieci uśmiechają się do Misia Pysia jeśli zabawy im się podobały. Miś częstuje 3 cukierkami- dziecko samo sobie odlicza.
lato scenariusz zajęć dla 3 latków